Rodzaje uszkodzeń łąkotki

Rodzaje uszkodzeń łąkotki oraz sposoby ich leczenia

Uszkodzenie łąkotki objawia się nagłym trzaskiem w kolanie i zablokowaniem ruchu w stawie. Dowiedz się, jakie rodzaje uszkodzeń łąkotki można wyróżnić.

Rodzaje uszkodzeń łąkotki

Łąkotka jest kluczowym elementem kolana, który odpowiada za równomierny rozkład jego obciążeń, a także za odżywianie, stabilizację i ochronę chrząstki stawowej. Jej uszkodzenie jest często spotykanym urazem, zwłaszcza wśród sportowców. Objawia się silnym „trzaskiem” w kolanie i zablokowaniem ruchu w stawie. Leczenie przeprowadza się operacyjnie, za pomocą artroskopii stawu kolanowego, ale zanim do niego dojdzie należy ustalić rodzaj uszkodzenia łąkotki.

Kto jest narażony na uszkodzenie łąkotki?

lakotka operacja w warszawieKażde kolano posiada dwie łąkotki. Jedna z nich jest bardziej narażona na urazy – jest to łąkotka przyśrodkowa, znajdująca się po wewnętrznej stronie stawu kolanowego. Jest ona ściśle zrośnięta z torebką stawową, dlatego cechuje się mniejszą ruchomością niż łąkotka boczna, która występuje po zewnętrznej stronie. Uszkodzenie łąkotki często dotyczy osób aktywnych fizycznie, którzy poddają swoje stawy dużym obciążeniom. Do poradni przychodzą jednak również pacjenci, którzy nabawili się urazu podczas prostych czynności wykonywanych w domu lub pracy.

Uszkodzenie łąkotki – objawy

Uszkodzenie łąkotki nie jest trudne do wykrycia – charakteryzuje się bólem po stronie przyśrodkowej lub bocznej na wysokości szpary stawowej, który zwiększa się w trakcie wysiłku lub bezpośrednio po nim. Słychać trzaski i przeskakiwania w kolanie, a także uczucie jego niestabilności. Ponadto odczuwalne jest ograniczenie zakresu nieruchomości kolana, a w stawie może pojawić się zbyt duża ilość płynu.

Jakie są rodzaje uszkodzeń łąkotki i jak je leczyć?

Wśród uszkodzeń łąkotki można wyróżnić kilka rodzajów. Najogólniejszy podział obejmuje uszkodzenia poziome i pionowe. Te drugie można jeszcze podzielić na podłużne, radialne i złożone. Poza tymi kategoriami są jeszcze uszkodzenia degeneracyjne, czyli zmiany zwyrodnieniowe występujące u osób z przewlekłą niestabilnością więzadłową oraz u seniorów.

Niezależnie od rodzaju uszkodzenia łąkotki wszelkie urazy należy skonsultować ze specjalistą ortopedii, np. w Centrum Medycznym Medicum, który podejmie decyzję o sposobie leczenia. W przypadku leczenia operacyjnego stosuje się artroskopię stawu kolanowego, umożliwiającą ocenę rozmiaru uszkodzenia oraz jego umiejscowienia. Operacja polega na usunięciu uszkodzonego fragmentu, naprawy lub przeszczepu łąkotki.