korekcja haluksow

Korekcja haluksów.

Haluks, zwany też paluchem koślawym, to choroba zwyrodnieniowa w obrębie stopy, która występuje przede wszystkim u kobiet. Zniekształceniu palca i stawu często towarzyszą dolegliwości bólowe, co może utrudniać sprawne poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny tej nieprzyjemnej dolegliwości i jak ją leczyć?

Skąd się biorą haluksy?

Do rozwoju haluksów przyczynia się wiele czynników. Dużą rolę w ich powstawaniu mają uwarunkowania genetyczne, ale powoduje je również noszenie nieodpowiedniego obuwia (buty na wysokim obcasie lub o wąskim czubku). Innymi czynnikami sprzyjającymi tworzeniu się nieestetycznej deformacji są płaskostopie, nieodpowiednia długość pierwszej kości śródstopia i wiotkość stawowa. Paluch koślawy może być również wynikiem nadwagi lub ciągłej pracy na stojąco.

Początkowe symptomy wskazujące na obecność haluksów są mało widoczne i nie sprawiają bólu. Jednak po pewnym czasie rozwija się stan zapalny, pojawia się zaczerwienienie i pieczenie, a uciążliwe dolegliwości bólowe są odczuwane zarówno podczas spoczynku, jak i aktywności.

Jak leczyć haluksy?

W początkowej fazie rozwoju choroby wiele osób próbuje złagodzić ból domowymi sposobami, jednak nie skorygują one współistniejącego zniekształcenia stopy. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może okazać się decyzja o podjęciu leczenia operacyjnego haluksów. Jeśli stadium schorzenia nie jest zbyt zaawansowane, ortopeda zaleci jedynie korekcję torebki stawowej i ścięgien. Przy poważnych wadach konieczne będzie zastosowanie bardziej inwazyjnych rozwiązań, jak osteotomia klinowa, która oznacza ingerencję w szkielet kostny stopy.

Zabieg przeprowadzony przez doświadczonego chirurga stopy jest bezbolesny i bezpieczny, a sam pacjent będzie mógł wrócić do domu już następnego dnia. Po zakończeniu leczenia operacyjnego zaleca się rehabilitację pod okiem wykwalifikowanego rehabilitanta. Obejmuje ona przede wszystkim ćwiczenia wzmacniające stawy i poprawiające zakres ruchów. Oprócz tego proces ten mogą wspomóc różne zabiegi fizykoterapeutyczne (np. krioterapia). Przyspieszą one regenerację operowanej stopy, umożliwiając szybszy powrót do zdrowia.