gdzie leczyć haluksy

Gdzie zgłosić się na leczenie palucha sztywnego?

Paluch sztywny jest chorobą zwyrodnieniową stawu śródstopno-paliczkowego palucha, która może prowadzić do operacji. Sprawdź, gdzie można leczyć tę dolegliwość.

Paluch sztywny – u kogo leczyć?

Paluch sztywny jest chorobą zwyrodnieniową stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Rozwija się głównie u osób powyżej 50. roku życia, a jej objawami są nie tylko bóle, obrzęk i pojawienie się stanu zapalnego, ale przede wszystkim ograniczenie zgięcia grzbietowego stawu. Zmiany zwyrodnieniowe, do których prowadzi, mogą przyczynić się do powstania osteofitów – narośli kostnych na krawędziach powierzchni stawowych. W bardziej zaawansowanych stadiach paluch sztywny jest poddawany leczeniu operacyjnemu. W przypadku jakichkolwiek zmian w okolicach palucha warto zatem udać się do odpowiedniego lekarza.

Jakie są przyczyny palucha sztywnego?

Na wystąpienie palucha sztywnego narażone są szczególnie osoby, które doświadczyły wcześniej jakiegoś urazu lub kilku mikrourazów. Z tego powodu mówi się np. o „paluchu biegacza”, który jest wynikiem zmian w stawie spowodowanych kontuzją na twardej nawierzchni, np. podczas treningu biegowego czy piłkarskiego. Oprócz tego przyczyną palucha sztywnego mogą być rodzinne predyspozycje, a także kształt głowy I kości śródstopia. W tym drugim przypadku trójkątny lub płaski kształt powierzchni stawowej mogą skutkować rozwinięcia się palucha sztywnego.

Gdzie i jak można leczyć palucha sztywnego?

Wszelkie zmiany na stopie warto konsultować z ortopedą, który po krótkim badaniu i ocenie zdjęcia rentgenowskiego jest w stanie postawić trafną diagnozę. W przypadku palucha sztywnego metoda leczenia jest uzależniona od kilku czynników, wśród których można wymienić: stopień zaawansowania zmian i dolegliwości bólowych oraz aktywność pacjenta. W pierwszych stadiach choroby można zastosować leczenie nieoperacyjne, które ma na celu złagodzić dolegliwości bólowe. W takich przypadkach lekarz może przepisać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne podawane ogólnie lub miejscowo bądź skierować pacjenta na fizykoterapię. Bardziej zaawansowana choroba wymaga już przeprowadzenia operacji. Najczęściej stosuje się artrodezę (usztywnienie) stawu MTP I, ale leczenie operacyjne obejmuje także endoprotezoplastykę stawu MTP I oraz wstawienie implantu Cartiva.

Wyspecjalizowany i doświadczony zespół lekarzy, fizjoterapeutów oraz podologów jest na wagę złota. Stopy są bardzo ważną częścią ciała – ich urazy oraz choroby prowadzą do dyskomfortu podczas chodzenia, a nierzadko – do przeprowadzenia operacji, po której następuje rehabilitacja. W takim przypadku wybór odpowiedniego lekarza lub poradni specjalistycznej, w której pacjent będzie czuł się komfortowo to już połowa sukcesu – zapewnia lekarz ortopeda z Poradni Chorób Stopy.