Jak paluch koślawy utrudnia życie?
Paluch koślawy, znany również jako haluks, znacznie utrudnia życie. Jest to deformacja stawu śródstopno-paliczkowego palucha, która dotyka 2-4% populacji. Polega ona na odchylaniu się palucha w kierunku pozostałych palców. Nierzadko prowadzi także do powstawania deformacji towarzyszących – płaskostopia poprzecznego, palców młotkowatych czy neuralgii Mortona. Łagodne formy palucha koślawego można wyleczyć, np. poprzez zastosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych lub zabiegów fizykoterapeutycznych, ale częściej należy wykonać operację.
Jakie są przyczyny powstania palucha koślawego?
Należy mieć świadomość, że paluch koślawy jest przede wszystkim chorobą genetyczną, najczęściej w linii żeńskiej – na 100% przypadków mężczyźni stanowią ok. 10%. Może być jednak spowodowany przez inne czynniki, takie jak: niewygodne obuwie (na wysokim obcasie lub ze zbyt wąskim szpicem), płaskostopie, nadwaga, wiotkość stawowa, niewłaściwa długość pierwszej kości śródstopia oraz praca stojąca. Pierwsze objawy mogą być niezauważalne. Dopiero po jakimś czasie pojawia się zaczerwienienie i rozwija się stan zapalny. Narasta również deformacja, polegająca na odchylaniu się palucha w kierunku pozostałych palców.
Paluch koślawy i jego objawy
Paluch koślawy nie jest domeną jedynie ludzi starszych. Schorzenie dotyka również dużą część młodszych osób, które dopiero wkraczają w dorosłe życie, znacznie im je utrudniając. Paluch koślawy to nie tylko problem natury estetycznej, który może prowadzić do sporych kompleksów. Deformacja stopy przede wszystkim wpływa na trudności w doborze wygodnego obuwia i powoduje ból podczas chodzenia. W zaawansowanym stadium paluch jest tak wygięty, że optycznie wydaje się być najdłuższym palcem spośród wszystkich, a znajdująca się z boku stopy kość śródstopia jest coraz bardziej widoczna, staje się zaczerwieniona i jest przyczyną dolegliwości bólowych.
Pogłębione haluksy wymagają już przeprowadzenia odpowiedniej operacji, która najczęściej oznacza osteotomię, polegającą na przecięciu I kości śródstopia i przemieszczeniu głowy I kości śródstopia w kierunku bocznym – wyjaśnia specjalista z Poradni Chorób Stopy.