plaskostopie

Płaskostopie poprzeczne – objawy

Płaskostopie poprzeczne to choroba budowy stopy odbiegającej od normy. Jeżeli nie jest to metatarsalgia, płaskostopie poprzeczne objawy ma niewywołujące bólu. Dlatego często ta przypadłość nieprawidłowej budowy stopy, która z reguły dotyka osoby starsze i kobiety, nie jest kwalifikowana jako jednostka chorobowa.

Skąd bierze się płaskostopie poprzeczne?

Każda stopa opiera się na trzech punktach, czyli:

  • głowie I kości śródstopia
  • głowie V kości śródstopia
  • pięcie

Każda z kości łączona jest przez dwa łuki podłużne i jeden poprzeczny, a przy tym podtrzymywana przez mięśnie oraz więzadła. Dla płaskostopia kluczowy jest właśnie łuk poprzeczny, który znajduje się na wysokości głów kości śródstopia i kości klinowatych oraz sześciennej. Podczas poruszania łuk spłaszcza się i unosi. Jednak nie przy płaskostopiu poprzecznym, w którym głowy II i III kości śródstopia są obniżone, a sam łuk jest niewidoczny.

Przyczyny płaskostopia mogą być:

  • wrodzone – wiotkość więzadeł i torebek stawowych
  • nabyte – paluch koślawy, nadwaga, stopniowe osłabienie więzadeł oraz torebek stawowych, urazy, zmiany hormonalne, choroby

Poza tym płaskostopie może być spowodowane słabością mięśni, ale i noszeniem butów na wysokim obcasie. Skutkuje to przykurczem ścięgna Achillesa i nadmiernym obciążeniem przedniej części stopy. Powstaniu płaskostopia sprzyja też noszenie zbyt małego obuwia, co sprzyja schorzeniu określanemu mianem palców młotkowatych.

Płaskostopie poprzeczne — objawy przypadłości

Cechą charakterystyczną płaskostopia poprzecznego są zgrubienia, które tworzą się na II i III głowie kości śródstopia. Jednak znacznie wcześniej tworzą się odciski, z reguły na wysokości głowy tych samych dwóch kości. W późniejszej kolejności, w ramach pogłębiania się problemu może pojawić się ból w miejscu nagniotków. Spotyka się również stany zapalne stawów śródstopno-palcowych. Innym przeszkadza piekący ból występujący z przodu stopy, co uniemożliwia noszenie wąskich butów.

Późniejszym stadium choroby jest tzw. metatarsalgia Mortona. To już jednak konsekwencja wieloletnich zaniedbań i przeciążeń. Wówczas zdarzają się też złamania zmęczeniowe dwóch kluczowych kości śródstopia, ale te występują stosunkowo rzadko. Z reguły nagły ból się nie pojawia, ale narasta w ciągu kilku dni.

Leczenie płaskostopia poprzecznego

Jak leczy się płaskostopie poprzeczne? Wkładki pelot to jedna z metod, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia obciążenia stopy. Pomogą też zajęcia z fizjoterapeutą, jak i oklejanie stawu skokowego oraz stopy elastycznymi plastrami. Pozwala to na korekcję mechaniczną nieprawidłowego ułożenia stopy, poprawia stabilizację oraz równowagę. Jeżeli przypadłość to wynik choroby nabytej, płaskostopie poprzeczne leczenie może mieć w formie operacji, np. chirurgiczne korygowanie deformacji palucha koślawego.